REGULAMIN ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO do SPRAW PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE W LNIANIE
I. Postanowienia ogólne
§1
Regulamin określa cele i zadania Zespołu Interdyscyplinarnego, tryb pracy, zasady powoływania i działania grup roboczych, procedury dokumentowania podejmowanych działań oraz wymiany informacji pomiędzy członkami Zespołu/grup roboczych.
§2
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
- Zespół– oznacza to Zespół interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie .
- Przewodniczącym lub Z-cy Przewodniczącego – oznacza to Przewodniczącego lub Zastępcę Przewodniczącego Zespołu
- Grupie roboczej- oznacza to zespół osób powołanych do pracy w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie w indywidualnych przypadkach
- Liderze- oznacza to lidera grupy roboczej
- Członku – oznacza to odpowiednio członka Zespołu Interdyscyplinarnego lub grupy roboczej
- Ustawie – oznacza to ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy (Dz.U.Nr 180,poz.1493, z późń. zm.)
§3
1. Zespół działa na podstawie:
1) Uchwały Nr XIII/92/2011 rady Gminy Lniano z dnia 28 grudnia 2011 r. w sprawie „ Gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie dla Gminy Lniano na lata 2011-2016
2) Zarządzenia nr 12/2012 Wójta Gminy Lniano z dnia 24 kwietnia 2012 r. w sprawie powoływania Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
3) Uchwały X/76/2011 Rady Gminy Lniano z dnia 27 października 2011 r. w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Lniano oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania
2. Zespół nie posiada osobowości prawnej, jest strukturą niezależną, działa na zasadzie dobrowolnego, społecznego wkładu pracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
II. Zadania
§ 4
1. Do zadań Zespołu należy przede wszystkim:
1) Integrowanie i koordynowanie realizacji zapisów „Gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie dla Gminy Lniano na lata 2011-2016
2) Współdziałanie z władzami lokalnymi w zakresie kształtowania polityki przeciwdziałania przemocy w rodzinie
3) Przyjmowanie zgłoszeń dotyczących „Niebieskich Kart”
4) Inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie
5) Tworzenie warunków pracownikom swoich instytucji do uczestnictwa w pracach grup roboczych
6) Udzielenie wsparcia merytorycznego grupom roboczym oraz bezpośredni udział w ich pracach w sytuacjach tego wymagających
7) Inicjowanie przedsięwzięć mających na celu zwiększenie skuteczności działań związanych z przeciwdziałaniem przemocy rodzinie
8) Opracowanie procedur i standardów związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie przy współpracy z jednostkami i podmiotami realizującymi w przedmiotowym zakresie
9) Inicjowanie i wspieranie działań promocyjno-informacyjnych
10) Monitorowanie zjawiska przemocy w rodzinie, jego rozmiarów i skutków społecznych oraz efektywności podejmowanych działań
2. Do zadań grup roboczych należy w szczególności:
1) Opracowywanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy.
2) Monitorowanie sytuacji w rodzinach, doświadczających przemocy oraz zagrożonych jej występowaniem.
3) Dokumentowanie działań, podejmowanych wobec rodzin dotkniętych przemocą oraz efektów tych działań.
III tryb pracy Zespołu
§ 5
- Zespół pracuje na posiedzeniach zwołanych przez Przewodniczącego/Zastępcę Zespołu wg. Potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w kwartale.
- Członkowie uczestniczą w posiedzeniach Zespołu i przedstawiają stanowiska dotyczące przedmiotowej problematyki.
- Opracowują i przedkładają materiały i informacje z zakresu działalności reprezentowanej instytucji, niezbędne w pracach Zespołu.
- Wykonują prace niezbędne do realizacji zadań Zespołu.
- Zespół może dokonywać uzgodnień dotyczących realizacji swoich działań wykorzystując wszystkie możliwe środki komunikacji.
- W posiedzeniach Zespołu mogą brać udział bez prawa głosu, eksperci i przedstawiciele innych instytucji i organizacji realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zaproszeni przez członków Zespołu za zgodą całego Zespołu.
IV Zasady powoływania grup roboczych
§ 6
- Grupy robocze powołuje się w indywidualnych przypadkach wystąpienia sytuacji przemocowej wymagającej podjęcia zintegrowanych działań wielokierunkowych, gdy członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego tak zdecydują.
- Skład grup roboczych jest zmienny. Ustalony zgodnie z potrzebami do podjęcia interwencji w środowisku uwikłanym w przemoc, spośród pracowników instytucji wymienionych w art. 9a ust. 11 i ust. 12 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
- Skład grupy może być powiększony o zaproszonych specjalistów z określonych dziedzin w sytuacjach tego wymagających.
- Wytypowanie do pracy w grupie roboczej jest równoznaczne ze zgodą przełożonych na uczestnictwo pracownika we wszystkich spotkaniach w ramach obowiązków służbowych.
V Procedury postępowania i działania grup roboczych
§ 7
- Członkowie grupy roboczej wyznaczają spośród siebie lidera osobę prowadzącą dokumentację. Liderem grupy zostaje przedstawiciel instytucji, która sporządziła formularz Niebieskiej Karty A, chyba że członkowie grupy postanowią inaczej.
- Posiedzenia grup roboczych odbywają się w dni powszednie w godzinach od 7.00 do 15.00 na terenie GOPS w Lnianie. Istnieje możliwość organizacji posiedzenia na terenie innych instytucji lub organizacji zaangażowanych w działania pomocowe.
- Dopuszcza się możliwość zwołania posiedzeń grup roboczych poza godzinami pracy wskazanymi w punkcie 2 w sytuacjach tego wymagających. W powyższej sytuacji członkowi grupy roboczej przysługują nadgodziny.
- Grupa robocza indywidualnie w każdym przypadku ustala termin i miejsce spotkania, sporządza protokół z posiedzenia grupy , dokonuje oceny i ewaluacji z dokonanych działań poszczególnych członków grupy postaci informacji pisemnej, notatki lub protokołu oraz podejmuje decyzje o zakończeniu pracy.
- Po podjęciu decyzji o zakończeniu prac lider grupy roboczej przekazuje dokumentacje do Przewodniczącego Zespołu /Zastępcy
- Za okres działania grupy roboczej przyjmuje się czas od pierwszego spotkania do podjęcia przez jej członków decyzji o zakończeniu prac , potwierdzonej przez Przewodniczącego Zespołu/Zastępcę.
VI Dokumentacja prac Zespołu i grup roboczych
§8
- Wszelkie dokumenty związane z procedurą Niebieskie Karty związane z pracą Zespołu i grup roboczych gromadzone są w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lnianie
- Dokumentację prac i działań Zespołu i grup roboczych stanowią:
- Formularz Niebieskiej Karty A, C, D
- Lista obecności
- Protokół z posiedzenia
- Protokół z zakończenia procedury
- Wszelkie notatki, informacje pisemne i inne protokoły dotyczące wykonanych działań w trakcie realizacji procedury Niebieskiej karty
VII Postanowienia końcowe
§ 9
- Zmiana składu osobowego Zespołu następuje zarządzeniem Wójta Gminy Lniano a grupy roboczej decyzją członków Zespołu interdyscyplinarnego.
- W sytuacjach wyjątkowych możliwe jest delegowanie do pracy w Zespole/grupie roboczej innej osoby w zastępstwie.
- W celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia rodzinom członkowie Zespołu/grup roboczych uczestniczą w szkoleniach, warsztatach, konferencjach.
- Zmiany do niniejszego regulaminu ustalają członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w głosowaniu jawnym większością głosów, a w przypadku równej ilości głosów decyduje głos Przewodniczącego.
- Wszyscy członkowie Zespołu/grup roboczych są zobowiązani do zachowania tajemnicy danych osobowych pozyskanych w związku z procedurą Niebieskie Karty również po zakończeniu prac.